Корисна інформація / Письмо ГНАУ от 25.03.2005 года №2014/Г/17-3115 "Относительно порядка налообложения доходов от индивидуальной адвокатской деятельности"
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ
від 25.03.2005 р. N 2014/Г/17-3115


Державна податкова адміністрація України розглянула Ваші листи <...> та <...> щодо порядку оподаткування доходів від здійснення індивідуальної адвокатської діяльності <...>.

Крім того, ще раз додатково повідомляємо, що пунктом 1.9 статті 1 Закону України від 22.05.2003 р. N 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон) визначено, що незалежна професійна діяльність - це діяльність, що полягає в участі фізичних осіб у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, так само як діяльність лікарів (у тому числі стоматологів, зубних техніків), адвокатів, приватних нотаріусів, аудиторів, бухгалтерів, оцінювачів, інженерів чи архітекторів і помічників зазначених осіб або осіб, зайнятих релігійною (місіонерською) діяльністю, іншій подібній діяльності, за умови якщо такі особи не є найманими працівниками чи суб'єктами підприємницької діяльності.

Як видно з Ваших листів, Ви не є найманим працівником (не одержуєте заробітну плату за трудовим договором) та видом Вашої діяльності є незалежна професійна діяльність.

У Законі не міститься спеціального розділу (групи статей), де б тематично було висвітлено особливості оподаткування доходів осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, зокрема індивідуальну адвокатську діяльність.

Виходячи з цього порядок оподаткування доходів осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, охоплюється загальними нормами Закону, за винятком випадків, якщо ці особи на законних підставах зареєстровані суб'єктами підприємницької діяльності.

Підпунктом 1.3 "з" статті 1 Закону доходом з джерелом його походження з України визначено будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, зокрема у вигляді доходів від здійснення підприємницької діяльності, а також незалежної професійної діяльності на території України.

Доходи платників податку, які здійснюють індивідуальну адвокатську діяльність, - це сума коштів, що сплачуються клієнтами за надання послуг правового характеру.

Доходи, одержані від податкових агентів, в тому числі самозайнятими особами (адвокатами), підлягають кінцевому оподаткуванню у джерела виплати. Щодо доходів, одержаних не від податкових агентів (фізичних осіб, не зареєстрованих як суб'єкти підприємницької діяльності), то такі доходи повинні бути включені у річну податкову декларацію платника податку, в тому числі адвоката, і з них слід сплатити податок з доходів фізичних осіб.

Також ще раз зазначаємо, що облік доходів і витрат осіб, які здійснюють індивідуальну адвокатську діяльність, як і всіх інших платників податку, здійснюється на загальних підставах, визначених Законом. Книгу обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу та Порядок ведення обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 16 жовтня 2003 року N 490 "Про затвердження форми обліку доходів і витрат платника податку з доходів фізичних осіб та Порядку ведення обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 жовтня 2003 року за N 988/8309.

З повагою,Заступник Голови
С. Лекарь


  Назад